Malta-Türkiye arasında turizmde yeni bir dönem başlıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Malta Cumhurbaşkanı Marie-Louise Coleiro Preca, 24 Ocak Perşembe günü başkent Ankara’da bir araya geldi. Bu toplantıdan önce 23 Ocak 2019 tarihinde İstanbul’da Malta Cumhurbaşkanı Marie-Louise Coleiro Preca, Malta Turizm Bakanı Konrad Mizzi, T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla Türkiye-Malta İş Konseyi Toplantısı, Ticaret Forumu, Turizm Forumu ve Maltalı girişimcilerin ev sahipliğini yaptığı bir resepsiyon ile Ankara’da resmi üst düzey ikili görüşmeler gerçekleştirildi.

AB ve Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü desteğiyle Malta Merkezli kurulan Akdeniz Turizm Vakfı’nın organize ettiği toplantıya, Türkiye’ye ilk resmi ziyaretini gerçekleştiren Malta Cumhurbaşkanı Preca, Malta Turizm Bakanı Mizzi, Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy katıldı. Toplantıda; FIJET ve ATURJET Yönetim Kurulu Üyeleri, Akdeniz Turizm Vakfı Üyeleri, Türkiye’nin önde gelen turizmcileri ile Malta’nın turizm otoriteleri hazır bulundu. Türkiye-Malta Turizm Forumu’nda iki ülke arasındaki kültürel, ekonomik, turizm alanlarında işbirliği fırsatları ele alındı.

AKDENİZ TURİZMİNİN GELECEĞİ TARTIŞILDI

23 Ocak 2019 tarihinde gerçekleştirilen Turizm Forumu’nun teması, “Akdeniz Bölgesi’nin Kahramanları Olan Malta ve Türkiye Arasındaki Turizm Ortaklığının Teşviği” idi. T.C. Kültür ve Turizm Bakanı, Malta Turizm Bakanı ve Malta Cumhurbaşkanı’nın açılış konuşmalarının ardından Türkiye ve Malta’dan turizm otoritelerinin olduğu beş farklı panelist, Akdeniz turizminin geleceğini tartıştı. Panelistlerden Akdeniz Turizm Vakfı (MTF) Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Barbaros Kon, katılımcılara MTF’nin misyonu ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Özellikle 15 Şubat’ta Malta’da gerçekleşecek olan Akdeniz Turizm Forumu’nun tarihini ve içeriğini açıklayarak, tüm Türk turizmine yön veren kişileri ve kurumları foruma davet etti.

TURİZMİ GÜÇLENDİRECEK İŞBİRLİĞİ ANLAŞMALARI İMZALANDI

Forumda gerçekleşen en önemli an ise, MTF ile Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği ve Uluslararası Down Sendromu Federasyonu arasındaki işbirliği anlaşmalarının imza töreniydi. İki sivil toplum kuruluşunun temsilcileri; Akdeniz Turizm Vakfı Genel Sekreteri Andrew Agius Muscat ve Malta Turizm Bakanlığı temsilcileriyle her iki ülkenin bakanları nezaretinde imza törenini gerçekleştirdi. Hem kamu hem de özel sektörün çabalarını güçlendirerek Akdeniz’i barış, işbirliği ve refah alanına dönüştürmeyi, bölgede sürdürebilir turizmin büyümesine yapılacak yatırımları teşvik etmeyi ve bölgesel işbirliği projeleriyle Akdeniz turizmini güçlendirmeyi amaçlayan Akdeniz Turizm Vakfı ile gerçekleştirilen işbirliği anlaşmasını, Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği adına Yürütme Kurulu Başkanı Muhammet Murat Cüntay ve Uluslararası Down Sendromu Federasyonu adına da Yürütme Kurulu Başkanı Muhammed Abdullah Tuncay imzaladı.

AKDENİZ VATANDAŞLIĞI VE BARIŞINA BÜYÜK KATKI

Organizatörlüğünü de yaptığı Turizm Forumu’nda sektör temsilcilerinin karşılıklı işbirliği konusunda görüş alışverişinde bulunduklarını belirten Akdeniz Turizm Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Barbaros Kon, toplantı sonucunda Bakan Ersoy ve Bakan Mizzi huzurunda imzalanan anlaşma ile karşılıklı işbirliği çalışmalarının yeni bir aşamaya taşındığını, Akdeniz vatandaşlığı ve barışına büyük katkı sağladığını aktararak; “Bu ziyaret, Malta’dan Türkiye’ye ilk resmi başkanlık ziyareti oldu. Türkiye Cumhuriyeti’ne yapılan bu devlet ziyaretinin, politik ve diplomatik ilişkileri somut sosyo-ekonomik işbirliklerine dönüştürerek, bağlantıları bir sonraki seviyeye taşımamız için ideal bir fırsat sağladığına inanıyoruz” dedi.

This Post Has 0 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top