KARİYERİMDEKİ TUTKULAR VE BEN

Dr.Barbaros KON Humanica İnsan Kaynakları

Son derece rekabetin olduğu, en güçlü olanın hayatta kaldığı, teknoloji odaklı olanların kazandığı, sınırların kalktığı ve herkesin dünya vatandaşı olmaya çalıştığı öyle bir yüzyılda yaşıyoruz ki, bu yüzyılda kendini yönetebilen artık kazanıyor. Tabii ki kendini yönetebilmek için önce kendinle tanışman ve kendin ile ilgili farkındalığa sahip olman gerekmekte. Çünkü farkındalığı olanlar fark yaratır, fark yaratanlar fayda yaratır, fayda yaratanlar fırsatları kullanırsa başarıya ulaşır. Bu yazıda size özellikle yaptığınız meslekte daha iyi değil daha farklı olmayı vurgulayacağım ama önce sizi arzularınız ve tutkularınız ile ilgili kendinizi keşfettirteceğim.

Yaşamanız boyunca yapabileceğiniz en güzel yolculuk, kendinizden doğru başlayan bir yolculuktur. Unutmayın dışarıya bakan rüyadadır, kendi içine bakan uyanıştadır.

Elon Mask, Steve Jobs, Bill Gates, Jeff Bezos, Mark Zuckerberg ve Larry Page & Sergey Brin… İşte 21. Yüzyılda dünyadaki oyunu değiştiren ve geleceği şekillendiren bu kişilerin en büyük ortak özelliği ise kendilerini çok iyi tanımaları, arzularını,tutkularını, amaçlarını belirlemeleri, bunlar doğrultusunda strateji ve planları oluşturmaları, aksiyona geçmeleri ve kontrol edip sürekli kendilerini yenilemeleridir. Birde bunların yanında başarılı olmalarının altında yatan en büyük özellikleri ise farklı düşünebilmeleri,  farklı olabilme cesareti gösterebilmeleri, yönlendirici bir vizyona sahip olmaları, inovatif ve proaktif olabilmeleridir. Peki bu insanlar bu rekabette nasıl lider kalabiliyorlar? Tabiiki sürekli öğrenerek, sürekli yetkinliklerini geliştirerek, kendilerini sürekli arzu ve tutkuları doğrultusunda güncel tutarak ve birçok kaliteli insan ile iletişime geçerek network’lerini güçlü tutarak liderliklerini koruyorlar.

Geleceği şekillendirmek hayat boyu ortaya çıkan durumları hem düşünmeyi, hem planlamayı ve hem de tepki vermeyi gerektirir. Bunlar için anahtar strateji sorular ise:

 • Ne yapmak istiyorum?
 • Neyin mümkün olduğunu düşünüyorum?
 • Hedeflerime ulaşmak için neyi yapmam gerekiyor?
 • Yeni fırsatlara ne zaman tepki vermeliyim ve planlarımı uygulamalıyım?

Doğru kariyeri ve başarabileceğiniz başlangıçları seçmek, kişisel olarak derinlemesine bir analiz yapmakla başlar. Bunun için;

 • İlgi alanlarınızın ne olduğunu bilmeniz gerekiyor.
 • Beğendiğiniz ve beğenmediğiniz şeyleri bilmeniz gerekir.
 • Hayattaki hedeflerinizi ve isteklerinizi keşfetmeniz gerekir.
 • Yaparken kendinizi en rahat hissettiğiniz şeye karar vermelisiniz.
 • Yeten
  eklerinizi ve kişiliğinizi öğrenmelisiniz.
 • Ayrıca arzularınızı da öğrenmelisiniz.

Aslında, Arzu, başarılı bir kariyer seçmek de dahil olmak üzere, hayattaki tüm harika şeylerin başlangıç noktasıdır. Bu nedenle, arzularınızın, ilgi alanlarınızın, becerilerinizin ve kişiliğinizin değerlendirilmesiyle, uygun bir kariyer seçmeye ve bu konuda başarılı olmanıza doğru büyük bir adım atıyor olacaksınız.

Tutku, yapmayı sevdiğiniz ve yapmaktan asla bıkmayacağınız şeydir. Başarılı bir kişiyi gözlemleyin, ne yaptığını kesinlikle seven birini göreceksiniz. Aslında, yaptığınız işi sevmediğiniz sürece, mesleğiniz de dahil olmak üzere herhangi bir çabada uzun vadeli başarı elde etmek mümkün değildir. Bu nedenle yaptığınızı tutkuyla sevmediğiniz sürece mesleğinizde asla başarılı olamazsınız. Bu arzu ve tutku işe coşku katar yani insanları yanınıza çekmek için en kuvvetli duygudur. Bunun için işe hem aklınızı hem de yüreğinizi koyun ve yaptığınız işin teşvik edici yönünü görün işte o zaman başarı size bulacaktır…

Kısaca kendiniz ile ilgili Umutlu olun,  umut olmazsa gelişemeyiz. Tolstoy ne güzel söylüyor “Umut, uyanan adamın rüyasıdır”…Hadi UYANIN…

Bir sonraki yazımda amacınızı ve gerçek tutkunuzu ortaya çıkarmak için kendinize soracağınız soruları ve harekete geçip sonuç almak için neler yapmanız gerektiğini paylaşıyor olacağım.

Sevgiyle Kalın…

This Post Has 0 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top