Şirketinizdeki Excel kullanım verimliliğini nasıl yükseltirsiniz?

Hemen hemen her işletmedeki bilgisayarda bulunan Microsoft Excel programı, genelde basit olarak kullanılanın aksine, içinde yüzlerce özellik barından bir program. Excel, başlangıcı olan ama bitişi olmayan bir yolculuk gibi.  Bilgisayar başına geçen tüm kullanıcıların bildiği -bildiğini zannettiği- Microsoft Excel programından verim alabilmek için Temel, Orta ve İleri Düzey Excel eğitimlerini almak gerekiyor.

Şirketinizdeki Excel kullanımını nasıl üst düzeye çıkarırsınız?

Bu sorunun cevabı aslında basit: Şirket çalışanlarınıza kesinlikle uzman bir eğitmenden / kurumdan İleri Düzey Excel eğitimi aldırarak. İleri düzey Excel eğitimleri almak için aşağıdaki yöntemlerden uygun olanı seçebilirsiniz.

İlk yöntem, sınıf eğitimleri… Şirketiniz çalışanlarını gerek şirket bünyesinde, gerekse eğitim alacağınız kurumda Excel eğitimi aldırmak. Şirket çalışanlarına aldıracağınız başlangıç – orta ve ileri düzey Excel eğitimlerinde, çalışanlarınızın seviyelerini tespit etmek için Excel seviye belirleme anketleri düzenleyebilirsiniz. Genel olarak 12 ve 18 olarak düzenlenen İleri düzey Excel eğitimlerinde, eğitmenin tecrübesi de oldukça önemli. Eğitmenin konusunda uzman olması önemlidir. Eğitmenin, şirketin yaptığı işi anlaması, şirket çalışanlarına yaptıkları işlerde, işlerine yarayacak bilgileri adım adım anlatması gerekir.

Şirket çalışanlarının Excel öğrenmesi için farklı bir seçenek ise çalışanların Online Eğitimlerden yararlanması. Sınıf eğitimlerine göre hem fiyat, hem de çalışanların mesaiden geri kalmamaları gibi birçok avantajı olan Online Excel eğitimleri, cep telefonu, tablet gibi araçlardan rahatlıkla ulaşılabildiği için şirketlerin yoğun olarak tercih ettikleri eğitim yöntemlerinden. Bu konuda Türkiye’de eğitim alabileceğiniz 2-3 tane online bilişim eğitimleri veren firma var.

Yukarıdaki iki yöntemin karma yöntemi olan, Sınıf + Online eğitimlerden yararlanarak ‘da şirket çalışanlarınıza Excel eğitimleri aldırabilirsiniz. Bu tür eğitimleri aldırabileceğiniz eğitim kurumu oldukça sınırlı olsa da, bu tür bir eğitim biraz uzun bir sürece yayıldığı için en verimli eğitim yöntemlerinden birisidir. Bu eğitim sisteminde, ilk olarak eğitmen, kısa süreli dersler ile bir veya düzeye göre 2 hafta ders yapıyor ve sonrasında online eğitimlerden devam ediyor. Şirket çalışanlarının izlemesi gereken konular belirleniyor ve katılımcılara bildiriliyor. Daha sonra da bu süreç takip ediliyor. Belirlenen süre sonunda eğitmen tekrar online olarak görülen konuların üzerinden ve yeni konular ile eğitimi tamamlıyor. Yeniden online eğitim süreci başlıyor ve bu sefer eğitime katılanların tüm Excel eğitim konularını tamamlamaları isteniyor. Buradan belirli periyodlar ile de eğitim izleme oranları firmaya bildiriliyor.

Şirket çalışanlarına yönelik Excel eğitimi için kullanılabilecek bir başka araç da piyasada bulunan Excel kitapları. Ben dahil farklı arkadaşların yazdıkları İleri Düzey Excel kitaplarından yararlanarak Excel öğrenilebilir ama, kitaplar daha çok bireysel kullanıcılar için hazırlanır ve öğrenmek için çalışanlarınızın zaman ayırması gerekir. Bu da yoğun tempo içinde çalışanlarınız için imkansız bir şey.

Çalışanlar bir yana yönetici konumundaki kişilerin de Excel’i çok iyi bilmesi ve raporlama, analiz ekranlarını kimseye ihtiyaç duymadan kendilerinin oluşturabilmeleri karar alma süreçlerini hızlandırıyor.  Yöneticilerin, eğer birbirini tanıyan yönetici grubu-arkadaşlar değilse, sınıf eğitimi almaları çok zor. Bu tür bir sınıf eğitimi için zaman harcamaları mümkün değil.

Yönetici konumundakiler için gerek bilgisayar, gerekse Excel öğrenmek için en iyi yöntem uzman bir eğitmenden özel eğitim almak. Özel eğitimler, kısa süre, oldukça iyi konuma gelinen özel eğitimler’de ders saatleri yöneticiye göre ayarlanabildiği için yöneticiler için en uygun yöntem.

Ömer BAĞCI

This Post Has One Comment

  1. Şirketimiz excel ve power point eğitimi almak istiyor, fiyat teklifi konusunda yardımlarınızı rica ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top