HAYAT AMACIM VE BEN

Amin Malouf  ne güzel söylüyor; «Hayat Başlar ve Biter! Nasıl başlayıp, ne zaman ve nerede sona erdiği değil, ikisi arasına neler sığdırabildiğin önemlidir»… Geçen yazımda arzu, tutku ve umuttan bahsetmiştim. İş ve özel hayatımızda sürdürebilir bir başarı elde etmek için bunlar önemli, bunlar aslında sizin birer pusulanız. Pusula ancak varmak istediğiniz bir hedef, amaç varsa, rotayı çizmek ve oraya ulaşmak için size yardımcı olabilir. Öncelikle nereye gitmek istiyorsun onu belirlemek gerekiyor. İnanınki insan öleceğini bile bile monoton yaşayabilmeyi beceren yegane canlıdır. Doğumunuzdan belki siz sorumlu değilsiniz ama ölümünüzden ve dünyanın gidişatından siz sorumlusunuz. Amacınızı belirlediğinizde bu hayatı daha anlamlı yaşayacağınız gibi, algıda seçicilik mantığı ile önünüze gelen fırsatları da görebiliyor olacaksınız. Tabii amacı belirlemek için öncelikle hayal kurmak gerekir.

Hayallerinizi amaçlara, amaçları hedeflere, hedefleri planlara, planlarınızı programlara ve programlarınızı eyleme döktüğünüzde hayalleriniz gerçek olur. Einstein’ın söylediği gibi Mantık sizi A noktasından B noktasına götürür. Ama hayal gücü ise her yere. Şunu bilin ki peşlerinden gidecek yeterli gücünüz varsa, bütün hayalleriniz de gerçek olabilir… Hayaliniz eğer ona tümüyle inanıyorsanız, sizin içinizdeki değerler, ilkeler doğrultusunda ise güçlü bir hayaldir.

Bazen çevremizdeki kişilerin olayların etkisi altında kalır ve aslında bize ait olmayan değerler doğrultusunda hedefler koyarız kendimize. Bunlara ulaşmak için gösterdiğimiz çabalar bizi mutlu etmeyecektir. Hayatınızı kendi değerleriniz inançlarınız doğrultusunda yaşayamadığınız zamanlar en mutsuz olduğumuz zamanlardır. Geleceği kestirmek, nelerle karşılaşacağımızı bilmek mümkün değil. Ancak, kesin olan bir tek şey var, eğer hayalimiz için hiçbirşey yapmazsak, ona hiçbir zaman da ulaşamayız.

Nereye  gitmek   istediğini  bilmek    ve   başkalarının gitmemizi istediği yöne değil, kendi  gitmek  istediğimiz yöne doğru hareket edebilmek bilinçli olarak seçilebilecek bir yaşam tarzıdır. Yaptığınız işleri neden yaptığınızı biliyorsanız, gelişim sağlayabilir, öncelik belirleyebilirsiniz.  Faaliyetleriniz birbirini tamamlayan bir uyum içinde olabilir. Şunu unutmayalım “Rüzgarın nereden estiği önemli değil, yelkenleri ne yöne yönlendirdiğimiz önemli”

İşte Hayat Amacı da, yaşamak için az zamanın kalsa da yapmaya devam edeceğin şeydir. Zamandan ve mekandan bağımsızdır. Hayat amacınızı ortaya çıkarmak için birkaç güçlü soruyu sizinle paylaşayım:

 • Hayatınızdaki en önemli ve en değerli şeyler(Kişiler, işler, faaliyetler, ilgi alanları, değerler, inançlar, nesneler) neler?
 • Hayatınızda hep yapmayı istediğiniz ama bugüne kadar yapamadığınız şeyler neler?
 • Hayatta neleri yapmış olmak, hangi değerleri katmış olmak özdeğerinizi yükseltir.
 • Piyangodan büyük ödülü kazansanız neler yapardınız?
 • Başarılı olacağınız garanti edilseydi, yapmak ya da olmak istediğiniz bir şey ne olabilirdi?

İşte bu sorular ne yöne gitmek istediğiniz ve aslında ne istediğiniz ile ilgili size ipuçlarını verir. Ancak bu ipuçlarından faydalanıp amacınızı belirlemek ve eyleme geçirmek için kendinize sormanız gereken birkaç soru daha paylaşmak istiyorum. Bunlar;

 • Hayat Amacın Ne?
 • Bu Amacın Senin İçin Önemi Ne?
 • Bunu Gerçekleştirmek İçin Seçeneklerin Neler?
 • Seçeneklerin Avantaj ve Dezavantajları Neler?
 • Hangi Seçenek Sana Yakın Geliyor?
 • Bunu Nasıl Gerçekleştireceksin?
 • Ne Zaman Gerçekleştireceksin?
 • Bunlar Gerçekleştiğinde Neler Daha Farklı Olacak?
 • Bunu Gerçekleştirirken Hangi Kuvvetli Yönlerini Kullanacaksın?

Bu güçlü sorular, gerçek amacınızı bulmak için ve sizi sınırlandıran  inançlarınızı ortadan kaldırmanız için size yardımcı olabilir.  Bu kolay olacağı anlamına gelmez, ama sonunda sizi mutlu edecektir. Bu amaçlarınız doğrultusunda yaşarken iç huzurunuzun olması önem arz emektedir. İşte bir sonraki yazımda ise size hayatınızda size enerji vermek yerine, enerjinizi çalan insanlardan nasıl kurtulacağınızı, sizin için faydalı olmayan şeylere öncelik vermeden nasıl yaşayacağınızı, “Azın her zaman daha fazla” olduğunu anlayarak bu hayattan nasıl keyif alacağınızı yani iç huzuru yaşayarak nefes aldığınız bu güzel hayatı nasıl yaşayacağınızı paylaşmaya çalışacağım.

Sevgiyle Kalın…

 

Dr.Barbaros KON

Humanica İnsan Kaynakları

Akdeniz Turizm Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi

This Post Has 0 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top