Cevheri Mücevhere Döndürmek

İÇİNDEKİ CEVHERİ KEŞFET “MÜCEVHER OL”
(1.Bölüm)

Kariyerimde Ben Olabilmek başlığı ile geçen ay yazdığım yazı ile size ayna olmaya çalışmıştım. Ayna olmak ve kendinizle ilgili bir şeyleri keşfetmek ne yazık ki size direkt başarı getirmiyor. Başarının önündeki en büyük engel, hedefleri ve öncelikleri belirleyememektir. İnsan neye ihtiyacı olduğunu fark ettiğinde, ne için mücadele ettiğini bildiğinde, nasıl yapacağını planladığında ve ne zaman uygulayacağına karar verip başladığında başarı kaçınılmazdır. Öncelikle neye ihtiyacımızın olduğunu fark edebilmek ve ne için mücadele ettiğimizi bilebilmek için kendimize başlangıçta şu soruları sormalıyız?

-İş hayatımda yaşamak istediğim en anlamlı 3 şey ne?

-İş hayatımda yaratacağım en büyük 3 etki ne? (kendimin ve başkalarının hayatları üzerine)

-İş vizyonumun yaşam vizyonumla ilişkisi ne?

Bu soruların cevabını alan kişiler nasıl yapılacağını ve ne zaman uygulayacağına karar verdiklerinde ve eyleme geçtiğinde ancak başarı gelebilir. Danışanlarımda gördüğüm eylemsizliğin nedenlerine baktığımda hedef yokluğu, iç disiplin yokluğu, uzun vadeli düşünmemek, motivasyon eksikliği, doğru odaklanamama, başarısızlık korkusu, soru sorma korkusu, zaman kullanma bilincinin olmaması olarak karşıma çıkıyor. İçimizdeki cevheri mücevhere döndürebilmek için öncelikle bu nedenlerden kurtulmamız gerekiyor.

Bugün çok yetenekli olabilirsiniz ama bu yeteneğiniz en fazla sizi 10 yıl idare edecektir. Çünkü belirsizliklerin ve zorlukların olduğu bir iş dünyası ile karşı karşıyayız. Eski bildiklerinizin bir işe yaramayacağı bir dünyada yaşıyoruz. Bu dünya ile baş edebilmek için, yeteneklerimizi ortaya çıkarabilmek ve en önemlisi yeteneklerimizi geliştirebilmek için bizi başarıya götürecek yetkinliklerimizin farkında olmamız gerekiyor. “Fark etmenin gücü”, içinizdeki cevheri mücevhere çevirebilmek için önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor. Kendinize baktığınızda fark edemediğiniz yetenek ve yetkinlikleri çıkarabilmek için kendinize sorun;

-Şu anda etrafımda neler oluyor?

-Daha önce fark edemediğim neler var?

-Benim iç dünyamda neler oluyor?

-Yarının dünyasının ihtiyacı olan neyi farklı bir şekilde yapabilirim?

Bu soruları kendinize öğrenen bir kişilikle ve cesaretle sorun ve keşfetmeye çalışın. Meraklı olursanız, soruların cevaplarını bulurken hatadan korkmadan ve iyi ilişkiler kurarak uygulamaya çalışırsanız bilmediklerinizin getireceği olasılıklar için heyecanlanabilirsiniz. Değişim ve kendi yetkinliklerinizi çıkarabilmek için bu soruları kendinize sormalısınız. Cevaplarınızın karşılığını uygulamada olabildiğince basitleştirmek, değişimi yönlendirmek ve yetkinliklerinizi doğru kullanmak için en temel kuraldır. Çünkü karmaşıklaştırarak zihninizde bitiremediğiniz ve cevabını bulamadığınız her konu sizi odaklanmak istediğiniz şeyden uzaklaştıracaktır. Tara Swart’ın dediği gibi zihinsel duruşumuz, fiziksel tarzımızı ve iş yapış tarzımızı etkiler.

Doğru odaklanın, odaklandığınız konu ile ilgili istek ve uygulamada cesaret varsa başarı gelecektir. Uygulama sırasında başarısız olmaktan korkmayın, başarısız olmak da size fayda sağlayacaktır. Unutmayalım hatalar, sadece onlardan ders almamız halinde gerçekten hatadır.

İçimizdeki cevheri mücevhere döndürebilmek için öncelikle beynimizin her iki tarafını da etkin kullanmamız gerekiyor. Çünkü IQ yani beynimizin sol tarafı bir yere kadar bize fayda sağlar, mücevher olabilmek için asıl önemli olan EQ yani beynimizin sağ tarafını kullanabilmemizdir. Bir sonraki makalemde her iki beynin kullanım ipuçlarını paylaşıyor olacağım.

Yazdıklarımı özetlersem; Ne istediğini bulmak istiyorsan önce hayal et, hangi hedeflerin öncelikli onları sıraya koy, bu hedeflerine ulaştığında hayatında neler farklı olacak onu resimle yani sağ beynini kullanarak çiz ve kendinle ilgili motive edici nedenler belirle. Peki bunları hangi zaman diliminde yapacaksın,  bu hedeflere nasıl ulaşacaksın, ulaşman için hangi eylemler gerekli, hangi yeteneklerini ve yetkinliklerini kullanman gerekiyor, tüm bunları yaparken kimin yardımına ihtiyacın var. İşte tüm bu soruları sormaktan ve soruların cevaplarına odaklanarak yeteneklerini ve yetkinliklerini kullanmaktan çekinme. Değişiminin ve mücevher olmanın önündeki performans engellerini yok et. Yeterli farkındalığa, bilgiye, uygulama cesaretine, vizyona, özgüvene, ilişkileşme becerisine ve motivasyona sahipsen ve değişimin kendin için olan gerekliliğine inanıyorsan kendindeki cevheri mücevhere dönüştürmek için hazırsın demektir.

Sevgiyle Kalın…

This Post Has 0 Comments

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Back To Top